Aktualności Porady Zdrowie

Jak leczyć ból głowy bez leków – naturalne sposoby

Zamiast tabletki – napar z rumianku, szałwii lub melisy. Odpoczynek w ciemnym miejscu, spacer lub masaż – wszystko to może pomóc w walce z bólem głowy. Tak naprawdę naturalnych sposobów na pozbycie się migreny jest bardzo wiele – warto z nich korzystać, szczególnie jeśli bóle towarzyszą nam często lub cierpimy na dolegliwości żołądkowe.

Uciążliwy ból głowy utrudnia, a czasem nawet zupełnie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Nawet jeśli nie jest silny, powoduje problemy z koncentracją i obniżenie nastroju. W leczeniu dolegliwości bardzo ważna jest szybka reakcja – czym wcześniej sięgniemy po naturalny środek na ból głowy, tym szybciej się go pozbędziemy.

Jak uniknąć łykania tabletki

Jeśli ból głowy pojawia się sporadycznie, a dana osoba nie ma ku temu przeciwwskazań, zazwyczaj najprościej jest przyjąć tabletkę przeciwbólową. Te zawierające paracetamol lub ibuprofen szybko rozprawiają się z dolegliwościami. Jednak nie każdy chce i nie każdy może łykać tabletki. Całkowicie powinny z nich zrezygnować m.in. kobiety w ciąży. Dopiero po zakończeniu pierwszego trymestru mogą sporadycznie zażyć lek zawierający paracetamol. Leków przeciwbólowych unikają też m.in. osoby mające problemy z układem pokarmowym.

Istnieje sporo naturalnych sposobów na złagodzenie lub nawet całkowite wyleczenie bólu głowy. Napary ziołowe, akupresura, masaże karku i ramion, zimne okłady, a przede wszystkim odpoczynek – wszystko to może pomóc uporać się z bólami głowy, niezależnie od ich pochodzenia.

Zioła na ból głowy

Gdy migrena nadciąga, warto jak najszybciej zaparzyć sobie np. melisę, kozłek lekarski lub miętę. Działają one rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu skutecznie działają nawet przy bólach wywołanych stresem lub zwyrodnieniami kręgosłupa. Na migrenę i bóle spowodowane niedotlenieniem najlepsze są miłorząb i złocień maruna. Przy mdłościach natomiast najlepiej działa imbir – nawet jeśli dolegliwości żołądkowe spowodowane są nadużyciem alkoholu. Jeżeli ból wywołany jest zmianami pogodowymi lub towarzyszy miesiączce, korzystne działanie wykaże napar z chmielu, niepokalanka lub szałwii. Natomiast przy przeziębieniu najlepiej sprawdzi się kora białej wierzby lub rumianek.

Przy tak dużym wyborze różnych naparów każdy znajdzie smak, który odpowiada jego upodobaniom. Ważne, by sporządzony napar był świeży i ciepły – powoduje bowiem rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu dobroczynne substancje szybciej docierają do bolącego miejsca.

Inne sposoby na ból głowy

Gdy czujemy zbliżającą się migrenę, postarajmy się odpocząć w zaciemnionym i cichym miejscu. Można też udać się na spokojny spacer na świeżym powietrzu – sprzyja on dotlenieniu organizmu. Pomaga również picie chłodnej, niegazowanej wody – małymi łykami, bez pośpiechu. Zimne okłady na czoło i skronie, masaż karku i ramion, moczenie stóp w zimnej wodzie, ciepła kąpiel – wszystko to pomaga rozprawić się z uciążliwym bólem głowy.

W leczeniu migren stosuje się też aromaterapię i akupresurę. Ciekawą formą leczenia jest muzykoterapia – odpowiednie dźwięki pomagają uśmierzyć napięcie i zniwelować dolegliwości. Należy jednak pamiętać, iż ból utrzymujący się dłużej niż 3-4 dni wymaga konsultacji lekarskiej. Natychmiastowa pomoc specjalisty jest też niezbędna w przypadku, gdy dolegliwościom towarzyszy sztywność karku, niedowład rąk i nóg, problemy z mową, wysoka gorączka lub ból oka, a także zaburzenia równowagi lub świadomości.