Aktualności Porady Zdrowie

Zapalenie spojówek – objawy i leczenie

Wirusowe, bakteryjne, alergiczne i wywołane zespołem suchego oka – zapalenie spojówek leczy się inaczej w zależności od przyczyny. Inne są też objawy choroby. Choć dolegliwości tej można pozbyć się stosunkowo szybko i prosto, należy przestrzegać kilku ważnych zasad i nie przerywać kuracji przed czasem.

Spojówki to przesuwalne błony śluzowe wewnątrz oka – cienkie i przeźroczyste. Wyściełają one powieki i łączą się z gałką oczną. Mocno ukrwione naczyniami krwionośnymi, a przy tym bardzo delikatne, łatwo się podrażniają i reagują na różnego rodzaju bakterie i wirusy. To właśnie w spojówkach znajdują się gruczoły łzowe, a także gruczoły tłuszczowe i śluzowe – wszystkie biorą udział w produkcji łez. Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy, które wymagają szybkiej reakcji.

Objawy zapalenia spojówek

Oczy są przekrwione, w dodatku łzawią i pieką, pojawia się światłowstręt, czasem ropienie – wszystko to mogą być objawy zapalenia spojówek. W rzeczywistości oznaki choroby nieco się różnią w zależności od przyczyny. Najczęstszą odmianą jest bakteryjne zapalenie spojówek – oprócz obrzęku i przekrwienia spojówek, a czasem całych powiek, pojawia się wydzielina ropna lub surowiczo-ropna. Bakteryjne zapalenie spojówek zazwyczaj obejmuje na raz oboje oczu.

Wirusowe zapalenie spojówek natomiast zwykle objawia się w jednym oku – po kilku dniach może jednak przenieść się również na drugie. Przy tym rodzaju zapalenia charakterystyczne jest swędzenie i uczucie ciała obcego w oku, a także obrzęk spojówek i wysięk surowiczy. Pojawia się łzawienie i światłowstręt, rzadziej powiększenie węzłów chłonnych.
Kolejny typ choroby to alergiczne zapalenie spojówek – towarzysz kataru siennego spowodowanego pylącymi roślinami. Objawem w tym wypadku jest obrzęk powiek, łzawienie, silne swędzenie i przekrwienie gałek ocznych. Z kolei zapalenie spojówek wywołane zespołem suchego oka powoduje swędzenie, podrażnienie, światłowstręt oraz charakterystyczne uczucie piasku pod powiekami.

Leczenie zapalenia spojówek

Pierwszą pomoc w walce z uciążliwą dolegliwością będą krople do oczu dostępne w aptece bez recepty. Jeśli objawy nie ustąpią po 2-3 dniach, należy udać się do lekarza. Pomoże internista lub okulista. W zależności od rodzaju zapalenia, podaje się sulfonamidy, roztwory antybiotyków, leki przeciwzapalne, przeciwwirusowe i zmniejszające obrzęk, a w przypadku zapalenia alergicznego – leki przeciwhistaminowe.

Ważne są tez odpowiednie nawyki w czasie leczenia. Oczu w żadnym wypadku nie należy pocierać rękami – tylko zaostrzy to objawy choroby. Ropną wydzielinę usuwa się za pomocą jednorazowej chusteczki lub np. patyczka kosmetycznego, które po użyciu trzeba od razu wyrzucić. Na czas choroby lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, wizyt na basenie oraz używania kosmetyków do oczu.

Przepisane leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Objawy zapalenia spojówek ustępują bardzo szybko, jednak zaleconą kurację trzeba przeprowadzić do końca. Jeśli ją przerwiemy, może nastąpić nawrót choroby. Zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe, trzeba więc dbać o odpowiednią higienę. Używane w czasie leczenia kosmetyki do oczu należy wyrzucić, a już w żadnym wypadku nie wolno ich pożyczać. Choć zapalenie spojówek jest chorobą uciążliwą, jej leczenie w większości przypadków jest szybkie i skuteczne.